powrót do strony głównej
english version
LEW PALMYREŃSKI NOWYM LOGO CENTRUM
zmodyfikowano
10-10-2017

CENTRUM NA PIKINIKU NAUKOWYM 2009

Tegoroczny, 13. już Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbył się pod hasłem „Nauka wśród gwiazd”. Tym razem dzielilismy stanowisko z Zakladem Archeologii Srodziemnomorskiej PAN, reprezentowanym przez dr B. Zurawskiego i W. Chmiela, prezentujacych miedzy innymi historię powstania malowidel z Banganarti oraz z Ambasada Cypru, reprezentowana przez dr. Henryka Meyzę, kierownika Opens internal link in current windowwykopalisk w Nea Pafos. Nieskromnie możemy powiedzieć, że - jak zwykle - nasze prezentacje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem osób odwiedzających Piknik. Od samego początku do ostatniej godziny tłumy gości odwiedzały nasze stanowisko.

Ponad 200 najmłodszych zwiedzających wzięło udział w grze „Podróż barką przez godziny dnia i nocy” nawiązującej do malowidła z sufitu grobowca Ramzesa VI z Doliny Królów. Dzieci dzielnie wykonywały zadania przypisane poszczególnym godzinom, a w nagrodę otrzymywały plakietki z przedstawieniem starożytnej mozaiki ze znakami zodiaku.

Dorosłych przyciągał nasz „Kącik astrologiczny” i broszurki na temat poszczególnych znaków zodiaku. Tu na oczekujących przepowiadania przyszłości czekała niespodzianka - wszystkie nasze horoskopy, były bowiem mocno nieaktualne - a to dlatego, że powstały w starożytnej Mezopotamii. W naszych prezentacjach opowiadaliśmy nie o przyszłości wróżonej z gwiazd, lecz o historii takich przepowiedni i początkach astrologii horoskopowej na podstawie tekstów klinowych, źródeł greckich i egipskich.

Dzięki trójwymiarowemu modelowi opowiadaliśmy także o tym, jak starożytni Mezopotamczycy i Egipcjanie wyobrażali sobie wszechświat i jak łączyli astronomię i astrologię z religią.

Temat przewodni pikniku natchnął też naszego antropologa do stworzenia prezentacji pod podchwytliwym tytułem: „Czy Echnaton był kosmitą?”. Konfrontował w nim „fakty” podawane przez zwolenników tej teorii, które miałyby świadczyć o pozaziemskim pochodzeniu niezwykłego faraona z naukowymi danymi z zakresu antropologii i genetyki.

Osobom odwiedzającym nasz namiot opowiadaliśmy też oczywiście o pracy archeologa i badaniach prowadzonych przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

<br /><br /><i>Namiot, który dzieliliśmy z Zakładem Archeologii Śródziemnomorskiej PAN i Ambasadą Republiki Cypru cały czas przyciągał licznych zwiedzających.</i>

Hitem wśród najmłodszych zwiedzających była gra „Podróż barką przez godziny dnia i nocy” stworzona przez Jagę Iwaszczuk i Anastazję Stupko. Przypisane każdej godzinie zadania, zaprojektowane przez Martę Momot, wymagały od dzieci spostrzegawczości i wytrwałości. Najmłodsi dzielnie radzili sobie z nimi pod okiem Marty Momot, Marty Mierzejewskiej, Joanny Reiche, Karoliny Górki I Uli Wicenciak.

Antropolog Robert Mahler tłumaczył, co mogło być przyczyną nietypowego wyglądu faraona Echnatona.

<br /><br /><i>Model wszechświata wedle wyobrażeń mieszkańców starożytnej Mezopotamii wykonany przez Martę Momot ułatwiał Zuzie Wygnańskiej opowiadanie o mezopotamskiej kosmogonii.</i>

 

 

Babilońskie początki znaków zodiaku i astrologii horoskopowej zwiedzający mogli poznać dzięki broszurkom stworzonym przez Zuzę Wygnańską, Marcina Wagnera i Agnieszkę Szymczak.

 

 

Anastazja Stupko wyjaśniała, jak naprawdę wyglądał wkład starożytnych Egipcjan w rozwój astrologii.

 

 

Adam Jegliński opowiadał o fascynacji Greków i Rzymian horoskopami przejętymi od Babilończyków.

Co godzinę osoby odwiedzające nasze stoisko mogły wylosować koszulkę Centrum zaprojektowaną przez Łukasza Rutkowskiego.

Po udanym Pikniku - pamiątkowe zdjęcie z kolegami z ZAŚ PAN.

W przygotowanie i obsługę prezentacji CAŚ UW na Pikniku było zaangażowanych wiele osób: Ewa Czyńska, Ewa Czyżewska, Karolina Górka, Jaga Iwaszczuk, Adam Jegliński, Robert Mahler, Maciek Makowski, Marta Mierzejewska, Marta Momot, Przemek Pełka, Joanna Reiche, Łukasz Rutkowski, Anastazja Stupko, Agnieszka Szymczak, Marcin Wagner, Ula Wicenciak, Monika Więch, Karol Zajdowski, Aleksandra Zych oraz Zuza Wygnańska, która koordynowała całe przedsięwzięcie,

a takze dr Henryk Meyza i Joanna Michalska ze strony Ambasady Cypru i
dr Bogdan Zurawski i W. Chmiel ze strony ZAS PAN.

Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy!