powrót do strony głównej
english version
LEW PALMYREŃSKI NOWYM LOGO CENTRUM
zmodyfikowano
10-10-2017
21.03.2016 11:49

Kategoria: wystawy, badania

WYSTAWA o badaniach Centrum w Syrii i Iraku


Palmyra w Syrii, Hatra i Nimrud w Iraku – te nazwy przewijały się w ostatnich miesiącach przez serwisy informacyjne. To starożytne miasta, które padły ofiarą obecnego kryzysu na Bliskim Wschodzie. Jak wiele innych stanowisk archeologicznych w Syrii i Iraku były badane przez misje Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. O tych pracach opowiada wystawa „W cieniu wojny. Zabytki Syrii i Iraku w badaniach Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego”.
 
Wystawę organizuje Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW przy współpracy z Fundacją im. Kazimierza Michałowskiego. Przybliży ona najważniejsze polskie odkrycia na stanowiskach zagrożonych obecnie działaniami wojennymi. Przedstawi także historię i zasięg polskich badań archeologicznych w tej części Bliskiego Wschodu. W ten sposób uświadomi zwiedzającym, że znane z mediów obrazy niszczenia zabytków w Syrii i Iraku dotyczy m.in. efektów prac archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego. W tych przypadkach wykonana przez polskich badaczy dokumentacja to jedyny sposób zachowania pamięci o ginącym dziedzictwie. Centrum włącza się tym samym w międzynarodowy nurt działań związanych z ochroną, inwentaryzacją i upowszechnieniem informacji na temat niszczonego w Syrii i Iraku dziedzictwa kulturowego ludzkości.

W centralnym punkcie ekspozycji stanie kopia monumentalnej płaskorzeźby Lwa–Strażnika — symbol i motyw przewodni wystawy. Zabytek ten, odnaleziony przez polskich archeologów w świątyni bogini Allat w Palmyrze w latach 70. ubiegłego stulecia, był szeroko rozpoznawaną wizytówką tego sławnego starożytnego miasta. Widniała na nim inskrypcja w języku aramejskim: „Niech Allat błogosławi temu, kto nie przelewa krwi w świątyni”. Zrekonstruowany przez polskich konserwatorów, przez ponad 35 lat stał przed wejściem do Muzeum w Palmyrze. W 2015 roku został unicestwiony z powodu bezrozumnego fanatyzmu religijnego.

Wystawę zainauguruje wykład profesora Michała Gawlikowskiego, wieloletniego kierownika misji Centrum w Palmyrze. Wykład pod tytułem „Ruiny Palmyry wczoraj i dziś” jest skierowany zarówno do osób zainteresowanych osiągnięciami polskiej nauki, jak i do środowisk związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego z Polski i z zagranicy, w tym do korpusu dyplomatycznego oraz do szerokiej publiczności, która chciałaby dowiedzieć się, czym polscy archeolodzy zajmowali się na Bliskim Wschodzie.

WYKŁAD INAUGURACYJNY: 31 marca, godz. 18.00, Sala Senatu UW, Kampus Główny UW

WYSTAWA: 31 marca –21 kwietnia 2016, od poniedziałku do piątku w godz. 8:30 - 18:00, Pałac Kazimierzowski, Kampus Główny UW

Wystawa stanowi część obchodów jubileuszu 200-lecia UW. Jest objęta patronatem honorowym J.M. Rektora UW, Polskiego Komitetu ds. UNESCO oraz Ministra Spraw Zagranicznych. Została dofinansowana z programu MKiDN „Dziedzictwo kulturowe – Wspieranie działań muzealnych”. Kopia płaskorzeźby lwa chroniącego gazelę została wykonana w Pracowni Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP.