19.02.2018 02:34

Kategoria: wystawy

Wystawa „Dom wieczności wezyra” – oprowadzanie kuratorskie

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy „Dom wieczności wezyra. Grobowiec Merefnebefa i jego odkrywca” w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. W niedzielę 4. marca 2018 r. o godz. 11:00 po ekspozycji oprowadzi jej kurator dr hab. Kamil Kuraszkiewicz, kierownik Polsko-Egipskiej Misji Archeologicznej Saqqara.

Wystawa eksponuje jedno z najważniejszych i najbardziej spektakularnych odkryć misji która od 30 lat prowadzi badania w Saqqara (w Egipcie) z ramienia Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW – grobowiec wezyra Merefnebefa (XXIII wiek p.n.e.). Jej przesłaniem jest także uhonorowanie trzydziestolecia pracy w Saqqara prof. Karola Myśliwca, twórcy i wieloletniego kierownika Misji.

Głównym elementem wystawy jest naturalnej wielkości makieta kaplicy grobowej egipskiego dostojnika Merefnebefa. Ściany oryginalnej kaplicy są dekorowane polichromowanymi reliefami, przedstawiającymi między innymi sceny z życia egipskiego dostojnika sprzed 4400 lat. Na wystawie można również obejrzeć, niepokazywane dotąd, zabytki ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, a także kopie znalezisk z cmentarza dostojników w Saqqara, wykonane przez pracujących z misją konserwatorów.

Zapraszamy!

Wstęp wolny. Informujemy, że jednocześnie wystawę może zwiedzać maksymalnie 25 osób. W przypadku większej ilości zainteresowanych istnieje możliwość podziału na dwie grupy. W tym dniu również zwiedzanie pozostałych ekspozycji PMA jest bezpłatne.

Wystawa:
„Dom wieczności wezyra. Grobowiec Merefnebefa i jego odkrywca”

8. grudnia 2017 – 31. marca 2018 r.

Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, ul. Długa 52

Wystawa została dofinansowana przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, Fundację Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydział Orientalistyczny UW.