powrót do strony głównej
english version
LEW PALMYREŃSKI NOWYM LOGO CENTRUM
zmodyfikowano
10-10-2017
04.01.2018 11:18

Wykład w Stacji Badawczej w Kairze: Dom H1 w Marea


Stacja Badawcza Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w Kairze ma przyjemność zaprosić na kolejny wykład z cyklu PolAr (Polish Archaeology in the Mediterranean):

“House H1 and the History of Marea on Lake Mareotis”, który wygłoszą dr Dagmara Wielgosz-Rondolino oraz dr Mariusz Gwiazda.


Wtorek, 23. stycznia 2018 r., godz. 18:00,
Stacja Badawcza CAŚ UW w Kairze, ul. Mahalla 11, Heliopolis

Abstrakt:
W 2014 roku Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, we współpracy z Muzeum Archeologicznym w Krakowie oraz Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczął nowy projekt badawczy na stanowisku Marea położonym 40 km na zachód od Aleksandrii, nad brzegiem jeziora Mariut. W jego ramach prowadzone są wykopaliska w obrębie dużego budynku rezydencjalnego (Sektor H1) w płn.-wsch. części stanowiska. Do niedawna nic nie było wiadomo na temat dzielnic mieszkalnych Marei. Budynek badany przez naszą misję to pierwsza budowla tego typu rozpoznana archeologicznie; do tej pory prace objęły powierzchnię 670 m2. Budynek wzniesiono w 6 wieku. Prawdopodobnie wychodził z użycia stopniowo, powoli zmieniając charakter. Zmieniał się też plan Sektora H1 oraz funkcja poszczególnych pomieszczeń. Większość datowalnych znalezisk związana jest z późnymi fazami użytkowania budowli i z okresem jej opuszczenia, które zaświadczone jest w prawie wszystkich badanych pomieszczeniach. Nastąpiło ono zapewne w drugiej połowie 8 wieku.

Dagmara Wielgosz-Rondolino jest wykładowcą w Instytucie Archeologii UW. Pracowała na wykopaliskach w Syrii (Palmyra), Tursji (Sagalassos), na Cyprze (Polis Chrysochous) i w Egipcie (Marea). Jej badania koncentrują się na Bliskim Wschodzie w okresie grecko-rzymskim oraz na archeometrii, zwłaszcza w zakresie analiz starożytnego marmuru.

Mariusz Gwiazda
jest afiliowany przy Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Specjalizuje się w archeologii Bliskiego Wschodu w okresie grecko-rzymskim i późno-antycznym. Obecnie jego badania koncentrują się na budownictwie mieszkalnym, rzemiośle oraz sztuce sepulkralnej. Od 2014 jest członkiem Polskiej Ekspedycji Archeologicznej w Marei, pracował też na stanowiskach w Egipcie, Libanie i Turcji.

 

Wydarzenie na FB