powrót do strony głównej
english version
LEW PALMYREŃSKI NOWYM LOGO CENTRUM
zmodyfikowano
10-10-2017
28.02.2018 02:04

Kategoria: wyróżnienia

Dyplom uznania dla prof. Włodzimierza Godlewskiego


Fot. W. Jerke

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego uhonorował prof. Włodzimierza Godlewskiego dyplomem uznania w imieniu władz UW oraz badaczy skupionych wokół CAŚ UW. Wręczenie dyplomu odbyło się podczas uroczystości otwarcia Polskiego Ośrodka Archeologicznego w Chartumie. 

Dyplom jest wyrazem szacunku dla dorobku naukowego prof. Godlewskiego, który w swej pracy koncentrował się na badaniach nad rozwojem chrześcijaństwa w Dolinie Nilu – w Sudanie i Egipcie. Prof. Godlewski wniósł wkład w rozwój światowej nubiologii m.in. przez badania nad historią Królestwa Makurii, której stolicę w Starej Dongoli badał stojąc przez kilkanaście lat na czele misji CAŚ UW.

 

Włodzimierz Godlewski – archeolog i nubiolog, wieloletni kierownik Zakładu Archeologii Egiptu i Nubii w Instytucie Archeologii UW, obecnie pracownik Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Przez blisko pół wieku związany z badaniami na terenie Nubii, początkowo jako uczeń Kazimierza Michałowskiego, a następnie kierownik misji Dongola (w Sudanie) oraz Naqlun (w Egipcie), działających z ramienia CAŚ UW. Jest ważną postacią polskiej i światowej nubiologii, badaczem zasłużonym dla rozwoju archeologii kultur późnoantycznych i wczesnośredniowiecznych w dolinie Nilu, autorem licznych publikacji oraz prawie 200 artykułów, aktywnym członkiem wielu towarzystw naukowych. Stopień doktora (1976), a następnie doktora habilitowanego (1986) uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1992 roku jest profesorem. W latach 1976–1979 pełnił funkcję sekretarza naukowego Stacji Badawczej CAŚ UW w Kairze, jest także członkiem Rady Naukowej oraz Komitetu Redakcyjnego wydawnictw Centrum. Przez wiele lat pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie, również jako jego dyrektor (1990–1994).