powrót do strony głównej
english version
LEW PALMYREŃSKI NOWYM LOGO CENTRUM
zmodyfikowano
10-10-2017
26.02.2016 03:45

Kategoria: wystawy

Dwadzieścia lat polskich wykopalisk w Sakkarze na wystawie w Krakowie


W Muzeum Archeologicznym w Krakowie odbędzie się wystawa „Dwadzieścia lat polskich wykopalisk w Sakkarze (Egipt)”. Jej organizatorami są także Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN oraz Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

Wystawa daje przegląd najistotniejszych odkryć misji archeologicznej Centrum w Sakkarze, obok schodkowej piramidy Dżesera, najstarszej piramidy Egiptu faraońskiego. W dwóch warstwach archeologicznych, pochodzących z III i I tysiącleciu p.n.e., odkryto tam grobowce, (tzw. mastaby, w tym pochówek wezyra Merefnebefa), zawierające unikatowe dzieła sztuki i dokumenty o bezcennej wartości historycznej. Polska misja w Sakkarze prowadzi nie tylko ich badania, ale i konserwację. Na wystawie prezentowane będą też oryginalne zabytki ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Otwarcie wystawy odbędzie się 1 marca 2016 r. o godz. 17.00. Poprzedzi je wykład prof. dr. hab. Karola Myśliwca, kierownika misji Sakkara, pt. „Dwadzieścia lat polskich badań w Sakkarze”.

Wystawa będzie prezentowana w gmachu głównym Muzeum Archeologicznego w Krakowie (ul. Poselska 3) od 1 marca do 19 grudnia 2016 r.