home page
wersja polska
The Lion of Palmyra is PCMA new logo
modified
10-10-2017

Strefa Przygody 2010

Latem 2010, w dniach 20-22 VIII, odbywał się w Olsztynie Festiwal Podróżniczy „Strefa Przygody”. Turyści i mieszkańcy mogli uczestniczyć w wielu ciekawych spotkaniach i warsztatach. Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW zostało zaproszone do organizacji stoiska archeologicznego. Podjęły się tego Iwona Zduńska, absolwentka Instytutu Archeologii UW, oraz doktorantki z Zakładu Archeologii Bliskiego Wschodu IA UW - Aleksandra Kubiak i Joanna Michalska.

Kilka miesięcy przygotowań i doskonalenia pomysłów dało wspaniałe rezultaty. W sobotę 21 VIII od rana do wieczora przy stanowisku Centrum bawiły się tłumy. Dla naszych starszych gości przygotowaliśmy wystawę zdjęć z prac Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej, pokaz fotografii na dużym ekranie w centrum Starego Miasta oraz referat Aleksandry Kubiak 'Palmyra, Królowa Pustyni'.

Nasi młodsi goście mieli możliwość ułożenia mozaiki Tezeusza z Pafos na Cyprze, rozwiązania egipskiej łamigłówki oraz ułożenia puzzli z przedstawieniem Hathor i Besa. Dzieci rozwiązywały też quiz „Indiany Jonesa”. Za każde prawidłowo zrobione zadanie kandydat na Honorowego Archeologa zdobywał jedną pieczątkę. Zdobycie pięciu pieczątek gwarantowało nagrodę - odznakę Młodego Archeologa.

Największym zainteresowaniem cieszyła się zabawa 'Antyczny szyfr, antyczny Cypr'. Uczestnicy wcielali się w rolę epigrafika-detektywa rozczytującego słowa zapisane starożytnym cypryjskim alfabetem sylabicznym. Atrakcją był też krótki instruktaż języka aramejskiego oraz możliwość otrzymania kaligrafii swojego imienia po aramejsku.

Wreszcie ogromnym zainteresowaniem cieszyła się zabawa „Zrób sobie zdjęcie a la Indiana Jones”. Przygotowaliśmy duży plakat filmowy oraz kapelusze słynnego archeologa i jego narzędzia. Radości nie było końca, słynny bohater faktycznie łączy pokolenia. Z pewnością chętnie pojawimy się na kolejnym Festiwalu Strefa Przygody w Olsztynie za rok!